czwartek, 1 czerwca 2017

Ciekawostka #2 - Mydło

Mydło to chyba najprostszy i jeden z najstarszych kosmetyków. Otrzymywanie go nie jest trudne, a maturzysta powinien mieć reakcję zmydlania w małym paluszku ;). 

Mydła otrzymuje się podczas działania ługiem (zasadą) na triacyloglicerole lub wolne kwasy tłuszczowe. Kosmetyk ten służy oczywiście do mycia ciała, ale także może posłużyć do prania.

Kategoryzując mydła według ich konsystencji można wyróżnić 3 typy: twarde (otrzymane zasadą sodową - NaOH), pośrednie (otrzymane przy użyciu trietanoloaminy - TEA) oraz maziste (otrzymane zasadą potasową - KOH).

Po zmydleniu tłuszczy otrzymuje się mydło podstawowe, czyli mydło szare, które może zostać poddane dalszym modyfikacjom. Z mydła szarego można uzyskać:

- mydło toaletowe,
- mydło peelingujące,
- mydło dla dzieci,
- mydło "specjalne", np. z dodatkiem siarki (na trądzik) ...      i inne.

Aby wytworzyć mydło przezroczyste, należy użyć w recepturze etanolu i cukru. 

Na poniższym filmiku można obejrzeć, jak tradycyjną metodą otrzymuje się mydło w Palestynie. 




wtorek, 30 maja 2017

Śmierdzące zapachy: Cybeton

W perfumerii wyróżniamy kilka związków o nienajprzyjemniejszej woni. W tym cyklu przybliżę Wam je nieco.
Cybeton, zwany również cywetonem jest jednym z zapachów odzwierzęcych. Pod względem chemicznym to mononienasycony, cykliczny keton. 





Wchodzi on w skład cybetu, czyli wydzieliny afrykańskich, azjatyckich i chińskich kotów, np. cywety afrykanskiej.  Zwierzęta są specjalnie hodowane do celów pozyskiwania cybetonu wykorzystywanego w perfumerii jako utrwalacz i wzmacniacz zapachu olejków kwiatowych. 


sobota, 27 maja 2017

Pielęgnacja twarzy - krok 1: OCZYSZCZANIE

Śmiem twierdzić, że 90% pielęgnacji dotyczy twarzy. To jej poświęcamy najwięcej czasu i uwagi. Myjemy, nawilżamy, nakładamy maseczki, malujemy. Po niej widać, czy jesteśmy zestresowani, zmęczeni i to jak się odżywiamy. By twarz wyglądała młodo, świeżo, promieniująco należy systematycznie stosować określone zabiegi. Najważniejszym z nich jest oczyszczanie.


Dotyczy to zarówno pań, jak i panów, chociaż w przypadku mężczyzn należy wprowadzić dodatkowy element związany z zarostem. Dlaczego oczyszczanie jest najważniejszym krokiem codziennej pielęgnacji? Żyjemy w coraz bardziej zindustrializowanym i zanieczyszczonym świecie. Codziennie jesteśmy narażeni na spaliny samochodowe, dym tytoniowy, pyły różnego rodzaju gazy, pyłki zawieszone w powietrzu i inne związki. Dodatkowo nasza skóra się poci i wytwarza sebum. To wszystko razem miesza się z bakteriami, innymi mikroorganizmami i złuszczonym naskórkiem, tworząc film brudu na powierzchni twarzy. W przypadku pań do tego dochodzą jeszcze kosmetyki użyte do zrobienia makijażu. Dlatego co najmniej da razy dziennie powinno się buzię oczyszczać. 

Służą do tego różne preparaty, tj. mleczka do demakijażu, płyny micelarne, żele do mycia, olejki do oczyszczania i wiele innych. 


Źródło: zwierciadło.pl


wtorek, 23 maja 2017

Chwyty marketingowe z filtrami SPF

Na początek może wyjaśnię popularny skrót SPF - Sun Protection Factor, czyli stopień ochrony przed słońcem, w wolnym tłumaczeniu. O sposobie jego wyznaczania opowiem kiedy indziej. Dzisiaj chciałabym się skupić na aspekcie środków promieniochronnych w kosmetykach nie przeznaczonych do skóry i stricte ochrony przeciwsłonecznej. 


SPF w typowych (głównie wakacyjnych) kremach do opalania ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV A, B i C. Środki promieniochronne mają różne działanie, lecz generalnie redukują liczbę powstających wolnych rodników i tym samym zabezpieczają komórki przed procesami starzeniowymi. Posiadając tą minimalną wiedzę, kiedy spojrzymy np. na preparat do włosów zawierający środek promieniochronny (np. pochodne kwasu salicylowego), to wyciągamy wnioski, że włókno włosa będzie zabezpieczone przed wolnymi rodnikami, nie będzie suche i zniszczone.


Aha! Guzik prawda! 

wtorek, 16 maja 2017

Ciekawostka #1 - Co łączy kokosa z winem?

Stwierdziłam, że dobrym pomysłem będzie stworzenie cyklu krótkich postów z kategorii ciekawostek. Mam nadzieję, że cykl umożliwi szybkie poszerzanie swojej wiedzy lub zaintryguje do dyskusji. :)



Ostatnio zaintrygował mnie pewien związek z grupy laktonów. 

(Laktony to cykliczne estry, czyli pochodne związków prostołańcuchowych zawierających jednocześnie grupę alkoholową i karboksylową). Substancja ma wdzięczną nazwę laktonu winowego, ponieważ wyizolowano go z białego wina. Jest on związkiem zapachowym wykorzystywanym w perfumerii i aromatach spożywczych. Niestety nie znalazłam informacji na temat jego innych zastosowań w kosmetyce. Posiada bardzo charakterystyczny zapach, którego nigdy w życiu nie skojarzyłabym z nim (nazwa jest zmyłką ;) ). Otóż związek ten pachnie kokosem. KOKOSEM! To mnie szczerze zaskoczyło. 

Struktura laktonu winowego [1]


Ten lakton uplasował się w grupie moich "ulubieńców", ze względu na połączenie dwóch produktów, które uwielbiam. Przepadam za smakiem i zapachem kokosa, no i lubię wychylić lampkę dobrego wina. 


[1] Angielska Wikipedia

[2] Właściwości laktonu winowego: http://www.thegoodscentscompany.com/data/rw1552601.html

poniedziałek, 8 maja 2017

Podejście holistyczne a nie wybiórcze

Tajemniczy tytuł posta. Czego może dotyczyć? 

Chodzi o skład kosmetyków i sposób jego odczytywania. Użytkownicy mają coraz większą świadomość konsumencką i coraz częściej czytają składy. I dobrze! Ale warto to robić w prawidłowy sposób. Zauważyłam na różnych forach, stronach, komentarzach tendencję do "scanningu", czyli szybkiego przelatywania wzrokiem składu w poszukiwaniu składników, które są na cenzurowanym, np. SLS lub SLES. 



Jest to niepoprawny sposób sprawdzania i w konsekwencji oceny kosmetyku. 



Dlaczego jest to złe? Ponieważ na skład należy patrzeć holistycznie. Trzeba brać pod uwagę cały skład, a nie tylko wybrane składniki. Chemia, mój Drogi Czytelniku, to taka dziedzina, gdzie mamy do czynienia z różnymi często złożonymi mieszaninami i każdy komponent tej mieszaniny może wejść w jakąś interakcję. Zupełnie jak w społeczeństwie. Wyobraź sobie, że jesteś sam i zachowujesz się jakoś tam. A teraz pomyśl, jak się zachowujesz, kiedy otaczają Cię inni? Wobec każdej osoby zachowujesz się inaczej. Jedne cechy stają się bardziej wyraziste lub uaktywnione, a inne się wyciszają. Analogicznie zachowują się związki chemiczne. Obecność związku A w mieszaninie może wpływać na właściwości związku B i vice versa. 

niedziela, 7 maja 2017

Produkcja olejków eterycznych w skali przemysłowej

Jak łatwo zauważyć, dużo uwagi poświęcam olejkom eterycznym. Dlaczego? Ponieważ są nieocenionym bogactwem naturalnym o przeróżnych właściwościach i zastosowaniach, a przede wszystkim (w większości) ładnie pachną.

O otrzymywaniu olejków eterycznych pisałam już w innym poście (Kliknij by przeczytać). Wspominałam, że otrzymuje się je głównie przez destylację z parą wodną. Tamte wcześniej omawiane metody można zastosować w laboratorium, jednak w skali przemysłowej stosuje się dwie techniki. Hydrodestylację (HD, Hydrodestilation) oraz Destylację Parą Wodną (SD, Steam destilation). Wiem, że a druga nazwa może być mylona, jednakże nie ma innego przetłumaczenia tej techniki z języka angielskiego na polski. Obie metody są odmianami destylacji z parą wodną. W pierwszym przypadku, zalany wodą surowiec podgrzewa się do wrzenia. W drugim przypadku, suchy surowiec poddaje się działaniu gorącej pary wodnej.


Schemat produkcji olejku eterycznego

piątek, 28 kwietnia 2017

Peelingi i Scruby - Sekret jędrnej skóry

Każda kobieta marzy o jędrnej skórze przez jak najdłuższy okres czasu, ponieważ to kojarzy się z młodością. Z kolei młodość, z psychologicznego punktu widzenia, jest atrakcyjna i przyciąga partnera, bo świadczy o płodności i witalności. Gabinety kosmetyczne oferują masę przedziwnych zabiegów mających poprawić jędrność skóry. Trenerzy fitness prześcigają się w tym, by udowodnić jakie ćwiczenia pomogą nam ujędrnić pośladki itd. A co można wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, żeby skóra ciała była zadowolona i napięta? 

Odpowiedzią jest ZŁUSZCZANIE oraz nawilżanie w pewnym stopniu. 

Kobiety krajów Wschodu od dawna wiedzą, jak ważną rolę odgrywa złuszczanie w pielęgnacji ciała. W Korei Południowej, w tradycyjnych saunach obowiązkowym zabiegiem jest peeling całego ciała. Robią to pracownicy wyposażeni w specjalnego rodzaju rękawice. I bynajmniej nie jest to lekkie "głaskanie" skóry, ale szorowanie do czerwoności. [1] Ktoś może pomyśleć, że to jest bolesne, ale dlaczego jest takie istotne? 

http://www.bubbleandco.pl/userdata/gfx/099f4dcffa7e8ba77227dabfa60d646a.jpg

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Jak wygląda analiza szminek i pomadek?

Po Świętach wracam z głową pełną pomysłów i rękami pełnymi pracy (dosłownie). ;)


Dzisiaj weźmiemy na tapet szminki. Jest to prawdopodobnie jeden z ulubionych produktów wielu kobiet, który może diametralnie zmienić wygląd twarzy i pierwsze wrażenie. Wszystkie użytkowniczki chcą, by te kosmetyki były jak najlepszej jakości, jak więc ją zatem zapewnić? 




wtorek, 11 kwietnia 2017

Czy pot śmierdzi? Najpopularniejsze składniki antyperspirantów i dezodorantów


Mechanizm regulacji temperatury ciała. Naturalny, czasem nadmierny, często sprawia dyskomfort i wiele osób dąży, by go wyeliminować.

Pot.

Trzy litery, a dużo wilgoci i zapaszków. No właśnie. I tutaj w głównej mierze chodzi o to, by pozbyć się owych zapaszków. Co można zatem zrobić, aby spocić się potem a nie teraz?

O tym za chwilę. Najpierw trochę teorii.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Skóra, NMF i cement komórkowy

Dzisiaj porozmawiamy sobie o skórze. Podekscytowani?

Z góry lojalnie ostrzegam, jeśli jesteś humanistą - czytasz na własną odpowiedzialność, ponieważ tekst będzie miał charakter naukowy.



Skóra to największy z ludzkich organów, który stanowi zewnętrzną powłokę ciała. Pełni wiele funkcji, m.in. ochronną (przed czynnikami zewnętrznymi: mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi), immunologiczną, termoregulacyjną, receptorową, zabezpiecza przed nadmierną utratą wody i jest jej rezerwuarem [1-2]. Znajomość budowy i funkcjonowania skóry jest niezbędna do utrzymania jej prawidłowego wyglądu i struktury. Również dobór odpowiednich składników komponowanych w preparatach kosmetycznych powinien być uzależniony od ich pozytywnego i efektywnego działania na skórę.
Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Skórę właściwą buduje tkanka łączna właściwa, która zawiera liczne naczynia krwionośne, limfatyczne, nerwy i gruczoły. Tworzy ją warstwa brodawkowa oraz warstwa siateczkowa. W tej drugiej znajdują się liczne włókna kolagenowe i elastynowe [1-4].

czwartek, 6 kwietnia 2017

Szacowanie bezpieczeństwa kompozycji zapachowej

Jako że uczę się do egzaminu z regulacji prawnych, naszła mnie refleksja przy temacie związanym z szacowaniem bezpieczeństwa kompozycji zapachowych. Kilka ważnych informacji zanim przejdę do meritum. Kompozycja zapachowa praktycznie zawsze pojawia się w składzie INCI pod hasłem Parfum. Jej skład jest nieznany konsumentowi, ponieważ stanowi to własność intelektualną producenta tejże kompozycji (nie kosmetyku, choć czasami jedna firma może robić i kompozycje zapachowe i kosmetyki - czemu nie). Skład jest upubliczniany odpowiednim organom jedynie w razie potrzeby.


http://jakuzyskacodszkodowanie.pl/wp-content/uploads/2016/02/paragraf.jpg

środa, 5 kwietnia 2017

Otrzymywanie olejków eterycznych przez destylację


Destylacja to jeden z podstawowych procesów laboratoryjnych i przemysłowych. Polega na rozdzieleniu ciekłych mieszanin na poszczególne składniki lub wydobyciu składników z surowców roślinnych. Ma wiele oblicz. Wyróżnia się m.in. destylację prostą, z parą wodną i próżniową. To są takie trzy najbardziej podstawowe typy. Innym popularnym rodzajem destylacji jest rektyfikacja.

Więcej na temat destylacji w laboratorium można poczytać TUTAJ.

Do otrzymywania olejków eterycznych wykorzystuje się destylację z parą wodną. Jednak raczej nie stosuje się do tego klasycznego zestawu z wytwornicą pary wodnej. Surowiec olejkodajny (kwiaty, liście, nasiona) musi być rozdrobniony i zalany w kolbie wodą. Następnie podgrzewa się układ i woda parując porywa ze sobą związki z olejku. Całość przebiega w temperaturze około 100*C. Związki z olejku są lotne z parą wodną, ale są nierozpuszczalne w wodzie, dlatego łatwo można rozdzielić olejek od wody.

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Informacje na opakowaniach kosmetyku

Na opakowaniach kosmetyków znajduje się dużo różnych informacji i zapewnień. Wszelkie oznaczenia powinny być czytelne i wyraźne oraz umieszczone metodą uniemożliwiającą łatwe usunięcie oznaczeń z opakowania. Jeżeli napisy się zmazują, etykiety przemakają itp., to można po tych cechach wnioskować o jakości produktu. Oznakowania powinny być czytelne przez cały domniemany okres użytkowania. Opakowania można podzielić na bezpośrednie - mające kontakt z preparatem oraz pośrednie (=wtórne), np. kartoniki.

Jakie są podstawowe elementy, które muszą znaleźć się na każdym produkcie?


piątek, 31 marca 2017

Jak wygląda tworzenie kompozycji zapachowej?

źródło: westwing.pl


Komponowaniem zapachów zajmuje się osoba zwana perfumiarzem. Perfumiarze dawniej należeli do elitarnego kręgu rzemieślników, o czym niejednokrotnie wspominano w książkach.


Jak zabrać się za tworzenie własnej kompozycji zapachowej? Rozpiszę to krok po kroku. 


wtorek, 28 marca 2017

Barwy dopełniające w kosmetyce

Oczywiste jest, że w kosmetyce, głównie kolorowej, stosuje się różne barwniki i pigmenty. Cała gama produktów umożliwia upiększanie, ożywienie spojrzenia itp., jednak jak wykorzystać wiedzę naukową, kiedy chcemy ukryć niedoskonałości? 



niedziela, 26 marca 2017

Ingredients

Nie bez przyczyny wszystkie produkty są ładnie opakowane i kolorowe. Mają na celu przyciągnąć wzrok konsumenta. Na pudełku znajduje się mnóstwo oznaczeń, opisów i zapewnień. Jednak najważniejsze z tego wszystkiego to skład INCI oraz data terminu ważności
Wiem, że na temat INCI zostało napisane już mnóstwo tekstów, na wielu blogach i stronach internetowych, i naprawdę łatwo jest wyszukać te informacje. Jednakże postanowiłam o tym wspomnieć, by blog tworzył spójny całokształt. Chcę uniknąć sytuacji, kiedy będę coś opisywać, wspomnę o INCI, a czytelnik będzie musiał wspomagać się innymi źródłami, żeby zrozumieć czytaną treść. Po co, skoro będzie mógł to sprawdzić na tej samej stronie.

środa, 22 marca 2017

Skąd nazwa?

Róża damasceńska, źródło: depositphotos.com


Zapewne ciekawi Was nazwa bloga. Co oznacza tajemnicze słowo na "e". Oczywiście bardzo łatwo można to sobie wygooglować, ale i tak zdradzę sekret. 



Po pierwsze lubię francuski. Po drugie - to słowo ślicznie brzmi.


Enfleurage [czyt. "ęfleuraż"](=nawonienie) to jedna z najstarszych technik otrzymywania produktu zapachowego, polegająca na utrwalaniu zapachów w tłuszczach na zimno. Metodą tą otrzymuje się tzw. pomadę z delikatnych surowców, najczęściej kwiatowych, które często źle znoszą podwyższoną temperaturę, przez co nie mogą zostać poddane podstawowym procesom wykorzystywanym w perfumerii, np. destylacji z parą wodną. 


Technika ta jest podobna do maceracji. Tylko że w maceracji kwiaty są zalewane olejem, a tutaj płatki są rozsypywane raczej na tłuszczach stałych i tak sobie leżą przez określony czas, po czym są zbierane i zastępowane świeżymi.  
Enfleurage było już wykorzystywane w starożytnym Egipcie, a szczyt popularności przeżyło w XIX wieku. 


Stałe perfumy, źródło: eco-verde.pl

poniedziałek, 20 marca 2017

Słowem wstępu

źródło: pexels.com


Czym jest kosmetyk? 
Banalne pytanie, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad jego definicją? Zapewne nie. 
Kosmetyk jest preparatem przeznaczonym do kontaktu zewnętrznego z ciałem człowieka. Obszary jego zastosowania obejmują skórę, włosy, paznokcie, wargi, zęby, błony śluzowe jamy ustnej i zewnętrzne narządy płciowe. Jego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie czystości wymienionych miejsc, utrzymywanie ich w dobrym stanie, upiększanie, ochrona, perfumowanie czy poprawa zapachu.