wtorek, 11 kwietnia 2017

Czy pot śmierdzi? Najpopularniejsze składniki antyperspirantów i dezodorantów


Mechanizm regulacji temperatury ciała. Naturalny, czasem nadmierny, często sprawia dyskomfort i wiele osób dąży, by go wyeliminować.

Pot.

Trzy litery, a dużo wilgoci i zapaszków. No właśnie. I tutaj w głównej mierze chodzi o to, by pozbyć się owych zapaszków. Co można zatem zrobić, aby spocić się potem a nie teraz?

O tym za chwilę. Najpierw trochę teorii.


Czym jest pot?
Według Słownika Języka Polskiego PWN potem nazywa się wodnistą wydzielinę gruczołów potowych wydalaną przez skórę [1].

Skąd się bierze? Z czego się składa?
Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe dwojakiego rodzaju: ekrynowe i apokrynowe.  Ekrynowe są rozmieszczone w całej skórze poza wargami i pewnymi fragmentami narządów rozrodczych. Największa ich ilość znajduje się na dłoniach i stopach. A apokrynowe są gruczołami wonnymi. Pot powstaje z przesączu krwi i wydzieliny komórek gruczołowych. Składa się z wody, NaCl, amoniaku, mocznika, kwasu moczowego, witaminy C i niewielkiej ilości proteoglikanów. [2] Ze względu na obecność kwasu moczowego i witaminy C, ma lekki odczyn kwaśny, mający chronić przed rozwojem drobnoustrojów.

Czysty pot jest bezwonny. (Tak wiem, ktoś powie, że nie, bo jest tam amoniak. Owszem jest, ale w niskim stężeniu, niewyczuwalnym dla ludzkiego zmysłu węchu.) Skoro czysty pot nie ma zapachu, to dlaczego w lato komunikacja miejska tak śmierdzi? Wszystkiemu winne są mikroorganizmy. Na naszej skórze jest ich od groma. W powietrzu też się znajdzie ich sporo. Dlatego sytuacja wygląda następująco:

Mikroorganizmy, głównie bakterie, bytują sobie na naszej skórze, gdy nagle zaczynamy się pocić. Głównym składnikiem potu jest woda, co mikrobom jest „na rękę”. One uwielbiają wilgotne środowisko. Dodatkowo na naszej skórze znajduje się sebum, czyli mieszanina różnych substancji tłuszczowych o długich łańcuchach węglowodorowych. To stwarza wprost idealne warunki dla mikrobów. Jest woda – mogą się namnażać. Jest sebum – jest co „robić”. Nieprzyjemny zapach potu pojawia się, gdy mikroorganizmy zaczynają rozkładać długołańcuchowe związki tłuszczowe do substancji krótkołańcuchowych. W wyniku tych procesów powstają różne aldehydy i kwasy karboksylowe i to one nadają ludzkiemu potowi nieprzyjemny zapach.

To tak w skrócie i obrazowo.

No ale co stosować, by przeciwdziałać smrodkom spod pachy? Antyperspirant, dezodorant czy deodorant? Antyperspirant ma przeciwdziałać perspiracji, czyli poceniu. Może przykładowo obkurczać naczynia krwionośne w miejscu aplikacji lub blokować ujścia gruczołów. Dezodorant ma eliminować bądź osłabiać nieprzyjemne zapachy. Substancje w nich zawarte mogą reagować z wodą lub innymi składnikami potu, uwalniając przy tym związki zapachowe. Deodorant natomiast ma maskować nieprzyjemne zapachy.

Najpopularniejsze składniki antyperspirantów, dezodorantów i deodorantów:

Sole glinu - łącząc się z potem wytwarzają czop zatykający przewody potowe. Podobne właściwości (oczywiście o wiele słabsze) wykazują rośliny bogate w garbniki, np. szałwia, tymianek, rozmaryn, kora dębu. [3]
Naukowcy z Genewy w 2016 roku opublikowali wyniki swoich badań nad wpływem soli glinu na tkanki myszy. Zaobserwowali, że związki te stymulują rozrost komórek, zmianę ich kształtu oraz mutacje w DNA. Wysnuli także, wniosek, że sole glinu rozpuszczalne w wodzie są dobrze absorbowane przez ludzką skórę (w pH=7) i się w niej akumulują. Stwierdzili również, że sole te mogą być przyczyną raka piersi u ludzi. [4] Trzeba przyznać, że badania są szokujące. Większość produktów przeciw poceniu zawiera sole glinu. Zastanawia mnie jednak, czy w ludzkich tkankach rzeczywiście te sole się gromadzą. W okolicach pachwin pH=6-6,5, a nie 7 – czy to może jakoś znacząco wpłynąć na rzekomą akumulację tych soli? Według mnie jest jeszcze sporo znaków zapytania w tej kwestii.


Związki zapachowe: Jonony, Kumaryna, Cytronellol, Limonen, Linalol, Cytral, Eugenol, Geraniol, Farnezal i inne.

Alkohol etylowy – rozpuszczalnik, środek konserwujący i antyseptyczny

Jako ciekawostkę mogę dodać, że mocno pocące się fragmenty ciała można myć preparatami zawierającymi w składzie kwas mlekowy, np. żelami intymnymi. Składnik ten odblokowuje pory skóry, działa antybakteryjnie oraz reguluje pH skóry. [5]

Do tej pory sole glinu są najbardziej efektywnym środkiem przeciwpotliwym. Osoby, które obawiają się negatywnych skutków ze strony tych związków, mają coraz szerszy wybór preparatów opartych na alkoholu i ziołach, jednak muszą liczyć się z tym, że mają one słabsze działanie. Kto wie, może niedługo zostanie odkryty bądź zsyntezowany nowy związek, który będzie mógł zastąpić sole glinu.




[2] Sawicki W., Malejczyk J., Histologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014
[3] http://www.nazdrowie.pl/artykul/nie-bojmy-sie-potu
[4] Mandriota S. J., Tenan M., Ferrari P., Sappino A. P., Aluminium chloride promotes tumorigenesis and metastasisin normal murine mammary gland epithelial cells, Int. J. Cancer, 2016, 139, 2781–2790

[5] http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/kwas-mlekowy