źródło: westwing.pl |
Komponowaniem zapachów zajmuje się osoba zwana perfumiarzem. Perfumiarze dawniej należeli do elitarnego kręgu rzemieślników, o czym niejednokrotnie wspominano w książkach.
Jak zabrać się za tworzenie własnej kompozycji zapachowej? Rozpiszę to krok po kroku.
Aby stworzyć kompozycję zapachową, fachowiec posługuje się następującym składem:
Aby stworzyć kompozycję zapachową, fachowiec posługuje się następującym składem:
50% stanowi baza (nuta dolna)
20% stanowią modyfikatory (nuta środkowa)
25% stanowią najbardziej lotne związki (nuta górna)
Krok pierwszy polega na otrzymaniu mieszaniny dwuskładnikowej (dalej oznaczanej jako A), np. olejku eterycznego z wybranym absolutem. Sporządza się szereg roztworów o różnym stężeniu składników, a następnie poddaje analizie sensorycznej i wybiera ten, który się perfumiarzowi (lub ankietowanej grupie) najbardziej podoba.
Dobór stężeń może wyglądać w następujący sposób:
olejek : absolut
1:9
2:8
3:7
4:6
5:5
6:4
7:3
8:2
9:1
Krok drugi polega na dodaniu trzeciego składnika bazowego, również z zastosowaniem szeregu roztworów o różnych stężeniach mieszaniny A i składnika nr 3. W analogiczny sposób jak uprzednio. Tenże roztwór też poddaje się analizie sensorycznej i wybiera najlepszy. Tak pozyskuje się bazę, która powinna stanowić 50% preparatu nierozcieńczonego.
Następnie do układu wprowadza się modyfikatory zapachu, tj. salicylan benzylu i związki bardzo lotne, stanowiące górną nutę zapachową i odpowiadające za pierwsze wrażenie.
Kolejnym etapem jest rozcieńczanie preparatu wyjściowego etanolem. Ważne jest, aby do etanolu dodawać kompozycję, a nie na odwrót, ponieważ wtedy może wytrącić się osad i powstanie zawiesina, a preferowane są raczej klarowne produkty perfumeryjne. Podczas rozcieńczania zapach się zmienia, gdyż mikroskładniki surowców naturalnych mogą stać się słabiej wyczuwalne lub w ogóle niewyczuwalne.
Najważniejszym etapem jest dojrzewanie wyrobu. W jego trakcie zachodzą przemiany fizyczne (np. wytrącanie osadów) i chemiczne (np. acetalizacja czy transestryfikacja). Nowopowstałe związki również mogą mieć zapach lub mogą podbijać/zmniejszać aktywność innych składników zawartych w perfumie. Wytrącone osady się odfiltrowuje, a klarowny produkt przeznacza do oceny i sprzedaży.