niedziela, 28 października 2018

Co wpływa na trwałość zapachu

Źródło: behance.net

Kocham perfumy! A Wy? Gdy kupuję perfum, chcę aby był jak najbardziej trwały, czyli żeby się długo utrzymywał. Jesteście ciekawi, co wpływa właśnie na trwałość zapachów? No to zapraszam do dalszej części posta. 



Na trwałość zapachu mają wpływ dwa parametry. Jednym z nich jest lotność, a drugim jest substantywność względem podłoża. 

Lotność określa, z jaką łatwością dany związek zapachowy odparowuje z powierzchni i jest wyrażana jako stężenie składnika zapachowego w fazie gazowej nad powierzchnią podłoża, na które jest naniesiona kompozycja zapachowa. Lotność zależy od temperatury wrzenia (im niższa, tym bardziej lotny związek), masy cząsteczkowej substancji (im niższa, tym bardziej lotny związek) oraz polarności i zdolności do tworzenia wiązań wodorowych między cząsteczkami (im wyższa polarność, tym niższa lotność). Jak to się ma do trwałości? Jest to bardzo prosta zależność:

im lotność jest niższa, tym bardziej trwały zapach. 

Temat substantywności względem podłoża jest bardziej złożony. Na pewno słyszeliście o tym, że perfumy inaczej pachną na pasku testowym, a inaczej na skórze. To jest absolutnie prawda i za chwilę dowiecie się, dlaczego się tak dzieje. Wpływ podłoża na emanację zapachu może mieć dwojaką naturę: fizyczną lub chemiczną. Fizyczna strona dotyczy głównie postaci, w jakiej występuje związek zapachowy w podłożu. Otóż może on być całkowicie rozpuszczony w podłożu, może być w postaci kropelek zawieszonych w podłożu, może być rozmieszczony na powierzchni podłoża lub może tworzyć ciekły kryształ w podłożu.

Im bardziej ograniczony będzie kontakt substancji zapachowej z gazowym otoczeniem, tym mniejsza będzie lotność zapachu i tym samym większa trwałość.

Źródło: expertoanimal.com

No to przejdźmy teraz do natury chemicznej substantywności względem podłoża. Kompozycje zapachowe i perfumy to mieszanina substancji, o różnych właściwościach. Związki chemiczne mają to do siebie, że oddziałują lub wchodzą w reakcje z innymi związkami z otoczenia. No więc dlaczego perfum pachnie inaczej na skórze? 

Po pierwsze: każdy z nas jest inny i posiada unikalny kod DNA, warunkujący różne cechy osobnicze.  

Po drugie: zależy to od płci. Skóra kobiet różni się od skóry mężczyzn. Nie będę wchodzić w szczegóły budowy anatomicznej, ale chodzi głównie o fakt, że pH skóry mężczyzn i kobiet jest różne, i u Panów jest ono niższe, bardziej kwaśne. Trwałość zapachu zależy od pH.

Po trzecie: zależy to od wieku danej osoby. W trakcie procesu starzenia, skóra zmienia się i zazwyczaj z tłustej dąży do skóry suchej. Przez to zmienia się w skórze zawartość lipidów i włókien białkowych takich jak np. kolagen. Lipidy można uznać za rozpuszczalnik dla związków organicznych zawartych w perfumach. Dlatego, kiedy w skórze ilość składników tłuszczowych się zmniejsza, to trwałość zapachu się obniża. Nie bez powodu w internecie znajdziecie mnóstwo porad, żaby użyć, np. wazeliny lub oleju przed aplikacją perfum, aby zwiększyć ich trwałość. 😉

Po czwarte: trwałość zależy od transepidermalnej utraty wody (TEWL). Jest to proces odparowywania wody z naskórka. Jeżeli ten parametr jest wysoki, to skóra jest zazwyczaj sucha, a lotność zapachów może być zwiększona. Wiąże się to z lipidami, ponieważ ograniczają one TEWL.


To już wszystko, od czego zależy trwałość perfum. Pominęłam warunki atmosferyczne, tj. wilgotnosć otoczenia. Mam nadzieję, że zaspokoiłam Waszą ciekawość.
Śledźcie bloga na bieżąco.