Źródło: yougoz.com |
Nadszedł czas na farby czasowe! Która z dziewcząt nie eksperymentowała jako nastolatka z kolorowymi pasmami czy końcówkami włosów? Ja osobiście na rozjaśnionych do blondu włosach zaszalałam i zrobiłam czerwone pasma. Miały się zmyć, ale moje włosy są wyjątkowe i farba niestety nie zeszła. Zdziwienie było wielkie, no i trzeba było to zakryć ciemną szamponetką, gdyż pasma zrobiły się po którymś myciu z rzędu pomarańczowe.
Wracając do tematu, farby czasowe są bardzo popularne latem, kiedy jest więcej różnych festiwali muzycznych. Powinny się zmywać z włosów po 1-2 myciach i absolutnie nie zawierają amoniaku. Preparaty takie mogą być w różnej postaci, np. pianek koloryzujących.
Zasada działania jest kompletnie odmienna od mechanizmu farbowania trwałego czy półtrwałego i polega po prostu na osadzaniu się cząsteczek barwników wielkocząsteczkowych na powierzchni włosa, przez co tak łatwo mogą być wymyte.
Podstawowymi składnikami farb czasowych są:
Podstawowymi składnikami farb czasowych są:
- wspomniane już wcześniej barwniki wielkocząsteczkowe, np. tartrazyna lub zieleń naftolowa, mają słabe powinowactwo do włókien włosa i nie wymagają testów płatkowych
- woda
- anionowe środki powierzchniowo-czynne i rozpuszczalniki, które ułatwiają wprowadzenie barwników
- zagęstniki
To tyle, jeśli chodzi o farbowanie włosów. Mam nadzieję, że te 3 posty o typach farb (POST 1, POST 2) i mechanizmach ich działania się podobały. Jak pokazuje historia, kiedyś dla zmiany wizerunku używano peruk, a obecnie mamy bardzo szeroką gamę produktów koloryzujących. Jednego dnia blond, drugiego rude, do wyboru do koloru!