poniedziałek, 15 października 2018

Kalendarium zmian legislacyjnych #1

Źródło: dailysignal.com
Typ razem zapraszam do lektury kalendarium na temat zmian prawnych w przepisach kosmetycznych, które zaszły od połowy 2017 r. do października 2018 r. Informacje te są ważne dla wszystkich związanych z branżą, ale też dla osób interesujących się zmianami na rynku. Czy zakazano wykorzystywania niektórych surowców, a może ograniczono dopuszczalne stężenia? 





METYLOIZOTIAZOLINON

Konwencjonalny konserwant, stosowany najczęściej w duecie z chlorometyloizotiazolinonem (CMIT), ze względu na wzajemny synergizm działania tych dwóch związków. Oba są dopuszczone do stosowania w kosmetykach z ograniczeniami, ponieważ mogą powodować alergie.




HICC (= Lyral) 

Substancja zapachowa o łagodnym zapachu liliowym. Wykazuje wysoki potencjał uczuleniowy.

ATRANOL I CHLOROATRANOL

Alergeny zapachowe mchu dębowego. Powodują silne reakcje alergiczne.

ZnO JAKO BARWNIK

Podkreślam, że zostało zakazane użycie tlenku cynku w kosmetykach narażających użytkowników na kontakt inhalacyjny. Jednakże nie znalazłam nic precyzyjnego, jakie to miałyby być kosmetyki. Zapis legislacyjny jest bardzo ogólny i zostawia duuuuuuże pole do interpretacji tej złej i tej "niepewnej".

"Nie do zastosowań, które mogą pro­wadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie. "

"W świetle opinii SCCS stosowanie tlenku cynku jako barwnika w produktach kosmetycznych, w postaci niepowlekanej innej niż nanocząsteczkowa, należy ograniczyć do takich zastosowań, które nie mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego na kontakt poprzez wdychanie"

Moim zdaniem, z tego zapisu wynika z tego, że można używać tylko powlekaną postać nanocząsteczkową (?). A Wy jak go rozumiecie? Piszcie w komentarzach. 


Zdjęcie z mikroskopu elektronowego, ZnO 


SILIKONY D4, D5, D6

D4 = cyclotetrasiloxane;   D5 = cyclopentasiloxane;   D6 = cyclohexasiloxane;

To emolienty suche, tzw. lotne silikony. Tworzą film nabłyszczający na powierzchni włosów i skóry. Poprawiają właściwości aplikacyjne produktu, obniżając lepkość i nadając poślizg.


MBBT
metyleno-bis-benzotriazolil tetrametylobutylofenol

Stosowany w kosmetykach jako filtr UV. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie zostało ustalone na poziomie 10%. Należy tutaj uściślić jedną bardzo ważną rzecz. Związek ten może być stosowany w formie nano i w postaci nie-nano (nazwijmy to postacią "zwykłą"). Jeżeli jednocześnie obie formy tego związku są zastosowane w preparacie, to ich łączna ilość maksymalnie może wynosić 10%. Jeżeli są wykorzystywane jako samodzielne surowce, to graniczne górne stężenie dla pojedynczego związku jest takie samo. 

"W przypadku łącznego zastosowania metyleno-bis-benzotriazolil tetrametylobutylofenolu i metyleno-bis-benzotriazolil tetrametylobutylofenolu (nano) suma nie może przekraczać limitu podanego w kolumnie "g", tj. 10%."

I jeszcze jedna ważna uwaga: 

"Zabroniony w zastosowaniach, które mogą prowadzić do narażenia płuc użytkownika końcowego drogą oddechową. "



Źródła:
1) Fanpage FB Dr Koziej (PL)
2) Rozporządzenie UE 2017/1413 (PL)
3) Duńskie Ministerstwo Środowiska - silikony D3, D4, D5, D6, HMDS (ANG) 
4) SGS - UE zezwoliła na stosowanie MBBT (PL)