sobota, 27 czerwca 2020

Pielęgnacja twarzy - KROK 2: TONIZOWANIE

źródło: pixels

A czy Ty pamiętasz o używaniu toniku? Dzisiaj postaram się wytłumaczyć, dlaczego zastępowanie toniku płynem micelarnym to błąd, który może mieć nieprzyjemne konsekwencje, tak samo, jak pomijanie etapu tonizowania w swojej pielęgnacji. Jeśli chcesz prawidłowo dbać o swoją skórę, zapraszam do dalszej lektury. 



Czym jest tonik? 

Tonik to kosmetyk, który ma za zadanie przywrócić naturalne pH skóry po jej umyciu. Skala pH obejmuje zakres wartości od 0 do 14, gdzie przedział od 0 do 7 to wartości kwasowe (im niższe tym bardziej kwaśne), a przedział od 7 do 14 to wartości zasadowe (im wyższe, tym bardziej zasadowe), a pH=7 to wartość obojętna, którą przyjmuje bardzo czysta woda (oczyszczana specjalnymi technikami; woda z kranu ma wartość lekko zasadową).

pH skóry jest różne w różnych częściach ciała. Wpływ na jego wartość ma także płeć, kolor skóry czy wiek. Prawidłowe pH waha się w granicach 4,5 - 6,0. Natomiast pH skóry twarzy mieści się w przedziale 4,7 - 5,6, czyli jest lekko kwaśne. Kwaśny płaszcz na skórze wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec bakterii chorobotwórczych. Zaburzenie homeostazy, czyli równowagi pH może być przyczyną problemów skórnych. 

"Najnowsze badania donoszą również o kluczowych enzymach biorących udział w syntezie i utrzymywaniu prawidłowej bariery skórnej, na które duży wpływ ma odpowiednie pH skóry. Powstawanie bariery naskórkowej jest warunkowane enzymami zależnymi od pH skóry: β-glukoceregrozydazy (optimum działania w pH 5,6) oraz sfingomielinazy (optimum w pH 4,5). Obydwa enzymy biorą udział w syntezie ceramidów, składników odpowiedzialnych za przepuszczalność bariery naskórkowej."[4]

Kiedy zaburzamy pH skóry?

Równowagę pH skóry możemy zaburzyć w trakcie jej mycia. Żele pod prysznic, szampony, mydła, żele do twarzy i inne produkty myjące zazwyczaj są oparte na środkach powierzchniowo-czynnych, które podwyższają pH skóry. Na rynku dostępnych jest ogrom preparatów myjących, więc każdy znajdzie, co mu będzie odpowiadało. Jednak jeśli chodzi o kosmetyki myjące do twarzy, to polecałabym wybierać te z łagodnymi substancjami powierzchniowo-czynnymi lub z odpowiednio dostosowanym pH produktu. 
Oczywiście mycie skóry jest ważne i potrzebne, i nie należy pomijać tego w swojej higienie, zwłaszcza w pielęgnacji twarzy. ALE! Aby zapewnić skórze powrót do jej optymalnego pH, z którym czuje się ona dobrze, należy stosować toniki. 

Jak zachowuje się skóra z zaburzonym pH?

Tak jak już wspomniałam, skóra nie lubi, kiedy jej pH jest zaburzone. Jeśli nie wspomożemy jej w powrocie do równowagi, sama uruchomi mechanizmy, aby się ochronić przed tym zaburzeniem. Jakie to mogą być mechanizmy? Różne, lecz najczęściej obserwowane jest przesuszenie skóry lub jej przetłuszczanie się. Mogą wystąpić także podrażnienia, zaskórniki czy nasilenie trądziku. 
Pierwszym symptomem wskazującym, że skóra woła o tonik, to uczucie ściągnięcia skóry. 

Dlaczego zastępowanie toniku płynem micelarnym jest błędem?

Płyn micelarny to kosmetyk, który zawiera micele. Micele to takie kuleczki powstające z cząsteczek środków powierzchniowo-czynnych (myjących) i mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia. Jest to kosmetyk pozwalający (do)czyścić skórę, np. z makijażu. Środki powierzchniowo-czynne mają taką właściwość, że rozpulchniają warstwę rogową naskórka, przez co łatwiej o ucieczkę wody z naskórka i łatwiej o przeniknięcie różnych substancji wgłąb naskórka. 
Jeśli będziecie używać płynu micelarnego zamiast toniku lub nie będziecie zmywali płynu micelarnego ze skóry (chociażby wodą), to możecie zaburzyć pH skóry, która zacznie się bronić tak, jak już pisałam wyżej. 


Mam nadzieję, że ten wpis usystematyzował Waszą wiedzę na temat pielęgnacji. To jak to jest u Was? Stosowaliście toniki? Coś Was zaskoczyło w tym poście? Dajcie znać w komentarzach. 



[1] Równowaga pH (pl; sztukakosmetologii.pl)
[2] Płyn micelarny czy tonik (pl; ECOSPA)
[3] pH skóry twarzy (pl; BANDI)
[4] Równowaga kwasowo-zasadowa (pl; biotechnologia.pl)