sobota, 9 maja 2020

Jakie dokumenty można otrzymać do zamawianych surowców kosmetycznych?

                                                                           źródło: pexels.com


Dzisiaj raczej krótki, ale merytoryczny post o dokumentach, o które możemy poprosić producenta bądź dystrybutora, zamawiając surowce kosmetyczne. Wielu z Was się pewnie nigdy nad tym tematem nie zastanawiało, ale jako konsumenci w sklepach internetowych takich jak, np. ECOSPA czy Zrób Sobie Krem, możecie wystąpić do nich z prośbą o przesłanie dokumentacji. 


Trzy najbardziej podstawowe dokumenty, jakie producent/dystrybutor powinien dostarczyć, to:
  1. MSDS (Material Safety Data Sheet) = Karta Charakterystyki.
  2. Specyfikacja techniczna.
  3. Certyfikat jakości dla danej, zamówionej partii surowca.
Karta charakterystyki składa się z kilkunastu punktów dotyczących identyfikacji substancji lub mieszaniny wraz z jej właściwościami fizyko-chemicznymi, zagrożeń przy stosowaniu, wskazaniu środków ochrony indywidualnej, środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, danych toksykologicznych czy danych dotyczących ochrony środowiska. 

Specyfikacja techniczna to dokument z listą wybranych parametrów fizyko-chemicznych oraz zakresami wartości dla tych parametrów. Z kolei Certyfikat jakości, to dowód na to, że dana partia surowca została przebadana i spełnia wymagania określone w Specyfikacji.

Jeśli w żadnym z powyższych dokumentów nie zostanie wymieniony pełen skład INCI z zakresami stężeń dla poszczególnych składników, można poprosić o dosłanie deklaracji kompozycji/składu.

Dodatkowe dokumenty, jakie może dostarczyć dostawca to m.in.:
  • Deklaracja o stopniu naturalności/pochodzenia naturalnego/organiczności surowca
  • Deklaracja o wegańskości 
  • Deklaracja zgodności z Halal
  • Deklaracja pochodzenia, np. oleju palmowego 
  • Deklaracja GMO
  • Deklaracja dotycząca metali ciężkich
  • Deklaracja procesów wykorzystanych w produkcji
  • Deklaracja o zawartości alergenów
To czy dodatkowe dokumenty będą dostępne, zależy od producenta i rodzaju surowca. Najczęściej można je otrzymać w przypadku składników aktywnych. 

Warto też sprawdzać strony producentów/dostawców, ponieważ coraz popularniejszą praktyką jest zamieszczanie dokumentacji w internecie z możliwością samodzielnego pobrania plików. W niektórych przypadkach będzie to wymagało zarejestrowania się na stronie producenta. 

Dokumentacja tego typu jest potrzebna w wielu czynnościach składowych podczas wdrażania produktu. Wykorzystuje się ją do tworzenia opisów INCI, do deklaracji marketingowej dotyczącej stopnia naturalności kosmetyku czy w raporcie bezpieczeństwa.

Jest to upierdliwe, ale papierologia niestety występuje chyba w każdym zawodzie. 

To tyle z tego tematu. 
Pozdrawiam i do zobaczenia.