środa, 27 maja 2020

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? + Kompendium 111 składników rozjaśniających i fotouczulających

źródło: pexels.com

Bardzo często na Facebook'u i nie tylko padają pytania związane z przebarwieniami oraz bliznami potrądzikowymi. Nawet moja mama porusza ten temat przy kawie. Najczęściej pytacie co używać, kiedy używać i jak używać. W poniższym wpisie znajdziecie podstawową wiedzę na temat przebarwień oraz podział stosowanych technik ich zwalczania. Stworzyłam również plik z listą 111 składników wybielających, jak również fotouczulających. Więcej na temat tego kompendium wiedzy znajdziecie na końcu postu. 



Zacznijmy od podstaw. 
W naszym naskórku występują specjalne komórki (melanocyty), które są zdolne do syntezy barwników, tzw. melanin. Odbywa się to przy udziale struktur zwanych melanosomami. Melaniny u ludzi nadają barwę naszym włosom, skórze oraz tęczówkom. W skórze są wytwarzane pod wpływem promieniowania UV. Melaniny chronią głębsze warstwy skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, które może powodować oparzenia słoneczne, przyspieszać starzenie się skóry czy niszczyć DNA komórek. 

Melaniny są odpowiedzialne za pojawianie się opalenizny, plam starczych i innych przebarwień. Jak skutecznie z nimi walczyć? Ekspertami są Azjaci, którzy mają prawdziwego hopla na punkcie wybielania skóry (nie tylko twarzy), więc warto eksperymentować, np. z kosmetykami koreańskimi. Jeśli chodzi o składniki kosmetyków rozjaśniających przebarwienia, to podzieliłabym je na 2 kategorie:

  1. Promotory przenikania.
  2. Substancje aktywne.


PROMOTORY PRZENIKANIA

Substancje te umożliwiają penetrację wgłąb naskórka. Są ważne, ponieważ to tam znajdują się malanocyty, produkujące melaniny. Takimi promotorami mogą być, np. glikole, liposomy, kwasy organiczne, alkohole, mocznik, kwasy tłuszczowe, estry kwasów tłuszczowych. 

SUBSTANCJE AKTYWNE

Surowce aktywne można podzielić ze względu na ich przynależność do grupy danych związków chemicznych lub ze względu na mechanizm działania. I tak ze względu na charakter chemiczny można wyróżnić:
  • kwasy organiczne,
  • enzymy,
  • ekstrakty,
  • i inne.
Z kolei mechanizmy działania można wymienić cztery: 
  • hamowanie procesu powstawania melaniny,
  • hamowanie wędrówki melanosomów,
  • wychwytywanie wolnych rodników,
  • przyspieszanie obrotu skórnego (złuszczania i regeneracji naskórka).
KWASY ORGANICZNE

W produktach rozjaśniających wykorzystuje się kilka rodzajów kwasów organicznych: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA), polihydroksykwasy (PHA) i lipohydroksykwasy (LHA). Substancje te raczej powinno się stosować w okresie jesienno-zimowym, choć istnieje kilka kwasów, które można stosować także latem. Zawsze należy pamiętać, że gdy korzystamy z kosmetyków z kwasami, trzeba zadbać o ochronę promieniochronną (SPF). 
Dodatkowo produkty o zawartości kwasów powyżej 20% w składzie nie powinny być stosowane samodzielnie w domu, tylko w gabinecie kosmetycznym.

ENZYMY

Najczęściej wykorzystywane są enzymy z gujawy, papai, kiwi, ananasa czy banana. Wykazują działanie złuszczające. 

EKSTRAKTY

Matka natura to potężne źródło różnych związków chemicznych. Wiele z roślin można śmiało wykorzystywać przy rozjaśnianiu przebarwień w postaci różnego typu ekstraktów, np. wodnych, glikolowych, glicerynowych, maceratów olejowych, ekstraktów CO2. Ale należy je dobierać ostrożnie.

LATEM UNIKAJ PREPARATÓW FOTOUCZULAJĄCYCH

Aby nie nabawić się dodatkowych przebarwień, trzeba zwrócić uwagę na to co jemy i używamy na skórę. Bardzo popularnymi fotouczulaczami są perfumy i olejki eteryczne. Ważne, aby przeanalizować też przyjmowane leki lub suplementy diety pod kątem zawartości m.in. niektórych ziół.  

TECHNIKI PROFESJONALNE

Z przebarwieniami można walczyć także w gabinecie kosmetycznym za pomocą metod:

  • laseroterapia,
  • mezoterapia,
  • zabiegi wykorzystujące retinoidy,
  • zabiegi wykorzystujące skoncentrowane kwasy,
  • zabieg Geneo.


Przy kupnie i używaniu kosmetyków wybielających można popełnić wiele błędów oraz niechcący wyrządzić sobie krzywdę. Należy być ostrożnym. Wiem, że to może zniechęcać, ale stworzyłam specjalne 

Kompendium Wiedzy - 111 składników rozjaśniających i fotouczulających.

W pliku znajdziecie:

 listę składników aktywnych z podziałem na mechanizmy działania,
 nazwy INCI składników, które pomogą w rozszyfrowaniu składu produktów,
 wykaz substancji fotouczulających,
✤ oznaczenie, których kwasów nie stosować latem, a po które można wtedy sięgnąć.

Bardzo się przy tym napracowałam, dlatego kompendium zostało zabezpieczone hasłem. Aby z niego skorzystać, proszę:
  1. Zostawcie komentarz pod tym postem z prośbą o udostępnienie pliku z hasłem i e-mailem, jeśli nie macie nic przeciwko temu, aby był on widoczny

    LUB
  2. Zostawcie komentarz pod którymkolwiek z postów i skontaktujcie się ze mną za pośrednictwem formularza kontaktowego (Zakładka "KONTAKT" w górnym menu). W treści wiadomości zaznaczcie, że chodzi o udostępnienie pliku "Kompendium wiedzy - 111 składników rozjaśniających i fotouczulających" oraz napiszcie, pod jakim postem zostawiliście komentarz.
    (Informuję, że nie gromadzę e-maili i nie wysyłam żadnego spamu, informacji handlowych itp. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne. Adres e-mail zostanie wykorzystany tylko do przekazania pliku z hasłem i zostanie później usunięty z mojej książki kontaktowej.)

    LUB
  3. Wejdź na fanpage'a Zakątek Enfleurage na Facebook'u. Zostaw komentarz pod postem dotyczącym tego wpisu. Wyślij wiadomość do Zakątku Enfleurage za pomocą Messengera z prośbą o udostępnienie pliku z hasłem.