źródło: pexels.com
Jako że cały czas widać w branży duże zainteresowanie produktami naturalnymi, postanowiłam opisać kilka najpopularniejszych jednostek certyfikujących. Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z certyfikatem? Ponieważ w trakcie ich produkcji musiało być spełnionych wiele wymagań zapewniających jakość i "naturalność". Każda organizacja tego typu określa swoje konkretne wytyczne, które muszą być spełnione, aby zaklasyfikować produkt do jednej z określonych podgrup i aby producent mógł posługiwać się specjalnym znaczkiem na etykiecie/opakowaniu.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że formalnie nie ma jeszcze definicji prawnej kosmetyku naturalnego, organicznego czy wegańskiego.
NaTrue to międzynarodowa jednostka, która wydaje certyfikaty na trzech różnych poziomach. Każdy z nich jest oznaczony gwiazdką, co ułatwia konsumentom jego rozpoznanie (* - poziom pierwszy, **- poziom drugi, *** - poziom trzeci). Dla każdego poziomu istnieją dokładne kryteria dotyczące zawartości składników naturalnych oraz składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych. Dodatkowo ważną informacją jest, że certyfikat NaTrue można uzyskać na produkty kosmetyczne bądź surowce wykorzystywane w produkcji.
POZIOMY CERTYFIKACJI
* - Kosmetyki naturalne
Mogą one zawierać maksymalnie 5% substancji
syntetycznych pozyskiwanych metodami chemicznymi, do
których produkcji użyto nie tylko surowce naturalne.
** - Naturalne kosmetyki ze składnikami organicznymi
Minimum 15% składników musi być naturalne, maksimum 15% składników może być niemal naturalne i 70% składników naturalnych musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji.
*** - Kosmetyki organiczne
Minimum 20% wszystkich składników musi być organiczne i minimum 95% składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego w kosmetyku musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji.
OGÓLNE WYMAGANIA
- surowce użyte do produkcji muszą być naturalne lub organiczne,
- produkty mają być przyjazne dla środowiska,
- opakowanie produktu musi podlegać recyklingowi,
- produkt nie jest testowany na zwierzętach,
- produkt nie ma w składzie substancji ropopochodnych (parafiny, wazeliny, silikonów), organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), surowców z martwych zwierząt, syntetycznych barwników, aromatów, konserwantów
Na stronie organizacji znajdziecie wiele przydatnych informacji, np. na temat akceptowanych przez NaTrue składników (w tym miejscu odsyłam do tak chętnie odwiedzanego posta o konserwantach dopuszczenych do stosowania w kosmetykach naturalnych). Strona jest dostępna tylko w 4 językach: angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.
Spotkaliście się z jakimiś kosmetykami oznaczonymi symbolem NaTrue? A może nie zwróciliście na to uwagi? Poniżej załączam link do listy marek, które uzyskały ten certyfikat.
Jeśli macie jakieś pytania bądź sugestie, np. do tematyki postów, piszcie w komentarzach.
STAY TUNED
[1] ekologia.pl
[2] natrue.org