niedziela, 15 kwietnia 2018

Ścierniwa stosowane w peelingach



Peelingi do twarzy, do ciała, do skóry głowy - pomagają usuwać martwy naskórek, niwelują wrastające włoski, spłycają blizny, polepszają ukrwienie skóry, tym samym polepszając jej dotlenienie i stymulując syntezę włókien kolagenowych. Ich głównym zadaniem jest ścieranie, ale jakie składniki są za to odpowiedzialne? 



Peelingi można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim według kryterium wielkości cząstek - wyróżniamy preparaty gruboziarniste, drobnoziarniste oraz z mikrogranulkami. Według pochodzenia - peelingi naturalne i konwencjonalne. Inną kategorią są peelingi enzymatyczne, które nie będą w tym poście omawiane. 

Do ścierniw naturalnych można zaliczyć wszelkiego rodzaju zmielone pestki owoców czy łupiny, np. zmielone pestki moreli. Do tej kategorii zalicza się także zmielona kawa oraz fusy po kawie (tak jest, fusy po kawie można wysuszyć i wykorzystać jako peeling!), jak i  cukier, sól, minerały czy wysuszone skórki po cytrusach. 




Materiały naturalne są biodegradowalne, więc nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego, jednakże ich cechy użytkowe są mało powtarzalne. Naturalne ścierniwa pozyskuje się zazwyczaj poprzez ich mielenie. Aby otrzymać cząstki o określonym rozmiarze, surowiec klasyfikuje się na sitach o różnej wielkości oczek, jednak przy czysto hipotetycznym założeniu, że wykorzystamy sito o wielkości oczek 1mm, w przesianym materiale znajdą się cząstki o rozmiarze równym 1mm jak i mniejszym od 1 mm. Dlatego ciężko o ich jednorodność. Stosując w produktach surowce naturalne, ciężko również regulować twardość, ponieważ materiały pochodzenia naturalnego mają jedną charakterystyczną dla siebie twardość lub jest ona zależna np. od warunków uprawy roślin czy warunków przechowywania. Z kolei twardość przekłada się na moc ścierną peelingu. 

Syntetyczne ścierniwa to m.in. granulki z polietylenu, polipropylenu czy polistyrenu (potocznie zwane plastikiem). Ich zaletą jest to, że ich parametry takie jak masa, rozmiar, twardość czy gładkość są łatwiej odtwarzalne w procesie produkcji, co przekłada się na powtarzalność cech ściernych wyrobu. W trakcie wytwarzania możliwa jest również regulacja ich wielkości. Innymi słowy z jednego materiału można uzyskać ścierniwo o różnej średnicy oraz różnej twardości. 


źródło: newscientist.com


Osobiście preferuję peelingi o dużej mocy ściernej i nie ma dla mnie znaczenia czy zawiera składniki naturalne czy syntetyczne, lecz niedługo raczej wszyscy zostaniemy zmuszeni do używania preparatów z naturalnymi ścierniwami. A dlaczego? O tym w innym poście. 😉