W jednym z wcześniejszych postów opisywałam, jak otrzymać tradycyjne mydło sodowe. Dzisiaj napiszę, jak je urozmaicić dodatkami, takimi jak ścierniwa, zapachy i barwniki. Zapraszam do lektury. 😊
Dodatki do mydeł mogą być bardzo różne, jakie tylko zapragniecie. Wszystko zależy od inwencji i kreatywności "producenta". Najbardziej popularnymi składnikami estetycznymi są barwniki. Do mydeł można wykorzystać zarówno te naturalne jak i syntetyczne.
Czego można użyć jako barwników?
Przyprawy
1. Kurkuma lub cury powinny nadać masie mydlanej żółty odcień a ponadto wprowadzić dodatkowe efekty kosmetyczne, ponieważ przyprawy te rozświetlają skórę i ją oczyszczają.
2. Chili - może nadać barwę od czerwonej do brązowej. Będzie rozgrzewało, rozszerzało naczynia krwionośne i pobudzało. Nada się jako produkt antycelulitowy.
3. Szafran - sproszkowany może barwić od odcieni żółtych do czerwonych, jednak jest to bardzo droga przyprawa.
4. Cynamon zabarwi na brązowo i dodatkowo nada masie korzenny aromat. Będzie pobudzał krążenia krwi. Nada się jako produkt antycelulitowy. (UWAGA! Cynamon może wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia!)
5. Słodka papryka - będzie barwić od pomarańczowego do czerwonego.
Produkty spożywcze
1. Sproszkowany burak - nada intensywny kolor fuksji, jednak może się szybko utlenić do barwy brązowej. Warzywo to niweluje świąd, oczyszcza i wygładza skórę.
2. Sproszkowana marchew lub dynia - zabarwi na pomarańczowo. Marchew regeneruje i jest źródłem wielu witamin oraz flawonoidów. Jest doskonała do cery suchej i dojrzałej. Z kolei dynia reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne.
3. Chlorofil, chlorella, spirulina - zabarwią na zielono. Algi mają działanie oczyszczające w stosunku do skóry.
4. Kakao i kawa - ciemnobrązowy. Kawa pobudzi krążenie krwi, rozgrzeje, będzie peelingować. Nada się do produktu antycellulitowego. Oba składniki nadadzą kostce mydła charakterystyczne dla siebie aromat. Kakao nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.
5. Zielona kawa - zielony. Wykazuje właściwości regenerujące, nawilżające, wygładzające. Dodatkowo reguluje produkcję sebum i zawiera dużo przeciwutleniaczy, które przeciwdziałają starzeniu się skóry.
6. Siemię lniane mielone - żółty. Nadaje się do pielęgnacji skóry suchej.
Inne łatwo dostępne produkty
1. Węgiel aktywny - szary i czarny. Oczyszcza skórę z toksyn i zanieczyszczeń.
2. Glinki kosmetyczne - w zależności od rodzaju glinki można uzyskać różne kolory i różne właściwości. Najpopularniejszymi glinkami są: biała, zielona, czerwona, żółta i ghassoul (szara).
3. Henna - brązowy. Popularny barwnik ze sproszkowanych ziół indyjskich.
Minerały
1. Biel cynkowa i biel tytanowa - logiczne, że zabarwią na biało.
2. Bentonit lub kaolin - również dadzą biały lub szarawy kolor.
3. Tlenki żelaza - od żółtego i czerwonego do czarnego koloru.
Syntetyczne barwniki
1. Indygo - niebieski. Indygo jest też pozyskiwane naturalnie, lecz syntetyczne na pewno będzie łatwiej dostępne i tańsze.
Sklepy internetowe oferują szeroką gamę kolorystyczną barwników przeznaczonych specjalnie do wyrobu mydła.
Czego można użyć jako środków ściernych?
1. Sól kuchenna, sól morska, sól himalajska (UWAGA! Dodatek soli może spowodować rozdzielenie się mydła od pozostałych składników i konieczność sączenia)
2. Mak
3. Korund mikrokrystaliczny
4. Kawa zmielona
5. Ścierniwa naturalne, np. zmielone pestki owoców.
6. Skórka cytrusowa (z cytryny, pomarańczy itp.)
7. Siemię lniane mielone lub w nasionach.
Inne dodatki
1. Susze roślinne
2. Kwiaty całe lub ich płatki
3. Olejki eteryczne
4. Syntetyczne zapachy
To wszystko na dziś. Mam nadzieję, że post zostanie ciepło przyjęty i będzie przydatny. Starałam się wyczerpać temat.