środa, 15 listopada 2023

IFRA 51 - czyli aktualizacja kategorii IFRA

 


W branży kosmetycznej na przełomie ostatnich 3 lat zaszły ogromne zmiany - rewolucja w liście alergenów, rozporządzenie o mikroplastikach, projekt związany z lepszą gospodarką opakowaniami z tworzyw sztucznych (obieg cyrkularny), jak również zmiany w kategoriach IFRA. 

Standardy IFRA stanowią podstawę bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania substancji zapachowych w produktach konsumenckich. Są one obowiązkowe do przestrzegania dla członków IFRA i są wynikiem recenzowanych badań i analiz bezpieczeństwa.

Od momentu napisania poprzedniego posta o kategoriach IFRA zdążyły się one zmienić już bodajże kilkukrotnie. Poniżej przedstawiam aktualną listę kategorii, która baaaardzo różni się od tej z 2020 roku i która weszła w życie z dniem 30.06.2023 roku.



Kategorii jest tyle samo - 12, lecz myślę, że mamy dla nich bardziej rozbudowane opisy, chociaż pozostawiają one duży margines do interpretacji. 



Każdy producent kompozycji zapachowej ma obowiązek dostarczyć oświadczenie IFRA-51 do danej kompozycji. W takim dokumencie znajdą się wszystkie kategorie ze wskazaniem dla nich maksymalnych stężeń zastosowania surowca. Może się też zdarzyć, że w niektórych kategoriach użycie danej kategorii nie będzie dozwolone. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać ten dokument przed rozpoczęciem prac projektowych, aby później nie szukać nowej kompozycji zapachowej, która nada się do użycia, np. w produktach do ust. 

Niektóre z opisów brzmią dość enigmatycznie, lecz producenci zazwyczaj zaznaczają w dokumencie, że np. do kategorii 12 przynależą świece zapachowe, a do kategorii 7B produkty do włosów w formie aerosoli (czyli wszystkie suche szampony oraz lakiery). Jeśli nie macie pewności, zawsze możecie producenta dopytać, którą kategorię należy wziąć pod uwagę do danego produktu.

Co sądzicie o nowych kategoriach? Rozjaśniły i uporządkowały, czy bardziej zamieszały?






[1] PZPK - aktualności

[2] IFRA - poprawka 51, dokumentacja